Kawai K-3 White-gloss Chrome 122cm Used
Item No. : 211416
| Type : | Upright piano |
| Color : | White |
| Manufacture : | Indonesian |
The specialist's opinion
The Kawai K-3 Bright White Chrome is an Acoustic Upright Piano, highly appreciated for its build quality and rich sound.
This piano is renowned for its warm, powerful sound.
It offers beautiful resonance thanks to its size and the quality of its Solid spruce strings and Soundboard.
The K-3's touch is much appreciated thanks to its satisfying tactile response, ideal for both classical and contemporary playing.
It benefits from the Soft-close fallboard system: a damper mechanism prevents the keyboard cylinder from dropping abruptly, thus ruling out any risk of injury or material damage.
The Kawai K-3 is therefore an excellent choice for those looking for a quality Upright piano, combining performance, aesthetics and durability.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | K |
| Type : | Upright piano |
| Color : | White |
| Manufacture : | Indonesian |
| Finishing : | Chrome |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Acrylic resin |
| Black key coverings : | Phenolic resin |
| Hammer head : | Mahogany - Mechanical Millennium III |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Solid spruce |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System - Yamaha Japan |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Chrome (silver) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Double |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 122 cm |
| Length : | 151 cm |
| Depth : | 59 cm |
| Weights : | 226 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos









