Schimmel K122 Elegance Konzert Glossy black + TwinTone silencer system
Item No. : 193748
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German |
Product variations
The specialist's opinion
If you're looking for a high-quality upright piano with an extraordinary Touch and exquisite tone, Schimmel's K 122 is the piano for you!
Its construction process is a hybrid combining the advantages of modern machinery with the highest level of craftsmanship.
Schimmel's "Dynamic soundbar" or "Dynamikstab" is attached to the soundboard during manufacture. This ensures maximum sound dynamics as well as the richest timbres and long-lasting notes, even in the pianissimo range.
The Soundboard made of mountain spruce is of the highest quality, sourced exclusively from Bavarian and Bohemian forests. The selected wood is perfect, grown slowly and at high altitude.
But what makes this piano so amazing is its sound, which is truly in a class of its own. Warm, powerful and rich in Harmonics! The same sonic characteristics have been achieved as on a grand piano.
The Hammerheads are made from the highest quality Merino wool using a traditional fulling process in Germany. The result is a Wealth of tonal colors in different dynamic ranges.
The white keys have a mineral coating, while the black keys are made of Ebony for a more sensitive touch. The mineral coating is also "anti-reflective" with a matte surface, which is particularly advantageous for the pianist.
If you want all the qualities of a grand piano combined in an Upright piano, this is surely the piano of your dreams...
⁃⁃⁃⁃⁃⁃
All the benefits of the TwinTone Silent system:
The TwinTone Silent System lets you play with headphones whenever you want, day or night, with a real acoustic piano.
▸ 11 different tones: Choose your favorite sound according to the style of music you want to play and get ready to be inspired. The TwinTone has 11 different instrument sounds (concert grand or concert upright piano) but also different sounds like harpsichord, church organ, strings or even electric pianos ..
▸ Metronome: Plug in your headphones and you can practice your scales with the Built-in metronome. It's an indispensable accessory for musical practice.
---
▸ AUX-output lets you output the signal to external amplification (Hi-fi system, Recorder, powered speakers, etc.).
▸ AUX-input receives external sound sources.
▸ The MIDI OUT output transmits information from your playing to an external device such as a Synthesizer.
▸ MIDI IN input receives information from your playing as a sequencer to use the TwinTone's tone generator.
---
So you can record yourself, listen to yourself again and create an accompaniment :
▸ Or you can record directly into the piano's memory.
Using the memory is more interesting when you want to listen to yourself directly.
It allows you to work on a piece by listening to yourself and then repeating particular passages.
▸ Either on a USB device at the USB-Device terminal
▸ Or you can insert an SD card into the piano so that your recordings are directly on it, so you can take your piano achievements with you wherever you go.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Konzert tradition |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Keyvory TM |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Bavarian Spruce - Germany |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | opening in 2 parts with hinge |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Silent, Soft Pedal |
| Electronics | |
| Silent system : | TwinTone Silent System |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 122 cm |
| Length : | 149 cm |
| Depth : | 62 cm |
| Weights : | 238 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos













