Schimmel W114 Tradition Glossy white + TwinTone silencer system
Item No. : 195694
| Type : | Upright piano |
| Color : | Blanc poli-brillant |
| Manufacture : | German |
Product variations
The specialist's opinion
The Schimmel W114 Tradition offers friendly playing and a Versatile musical response that can be adapted to all styles and genres.
It is the perfect Introduction into European piano craftsmanship.
A Schimmel "Dynamic soundbar" or "Dynamikstab" is attached to the Soundboard during manufacture. This ensures maximum sound dynamics as well as the richest timbres and long-lasting notes, even in the pianissimo range.
The Soundboard made of mountain spruce is of the highest quality, sourced exclusively from Bavarian and Bohemian forests. The selected wood is perfect, grown slowly and at high altitude.
Hammerheads are made from the highest quality Merino wool using a traditional fulling process in Germany. The result is a Wealth of tonal colors in different dynamic ranges.
Sturdy and durable construction ensures that this Piano will be a reliable and valued musical companion for a lifetime.
⁃⁃⁃⁃⁃⁃
All the benefits of the TwinTone Silent system:
The TwinTone Silent System lets you play with headphones whenever you want, day or night, with a real acoustic piano.
▸ 11 different tones: Choose your favorite sound according to the style of music you want to play and get ready to be inspired. The TwinTone has 11 different instrument sounds (concert grand or concert upright piano) but also different sounds like harpsichord, church organ, strings or even electric pianos ..
▸ Metronome: Plug in your headphones and you can practice your scales with the Built-in metronome. It's an indispensable accessory for musical practice.
---
▸ AUX-output lets you output the signal to external amplification (Hi-fi system, Recorder, powered speakers, etc.).
▸ AUX-input receives external sound sources. It lets you output favorite tunes from your cell phone or other audio devices into the piano.
▸ The MIDI OUT output transmits information from your playing to an external device such as a Synthesizer.
▸ MIDI IN input receives information from your playing as a sequencer to use the TwinTone's tone generator.
---
So you can record yourself, listen to yourself again and create an accompaniment :
▸ Or you can record directly into the piano's memory.
It allows you to work on a piece by listening to yourself and then repeating particular passages.
▸ Either on a USB device at the USB-Device terminal
▸ Or you can insert an SD card into the piano so that your recordings are directly on it, so you can take your piano achievements with you wherever you go.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Wilhelm Tradition |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Blanc poli-brillant |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Composite |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Bavarian Spruce - Germany |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Silent, Soft Pedal |
| Electronics | |
| Silent system : | TwinTone Silent System |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 114 cm |
| Length : | 148 cm |
| Depth : | 55 cm |
| Weights : | 206 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos














