Bechstein Residence R2 Millenium 114cm Glossy black + Silencer system C. Bechstein Vario
Item No. : 198827
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | German |
Product variations
The specialist's opinion
This exceptional modern piano has an extraordinary Touch and a richly colored sound.
This first high-gloss polished black model already has all the qualities of the famous Bechstein C pianos.
This first high-gloss polished black model already possesses all the qualities of the famous C Bechstein pianos.
The C.Bechstein R2 Millenium is ultra versatile, allowing you to play any musical style and make every genre sound its own way. Featuring a Dreamy touch, true to all Bechstein pianos, it's a delight under the fingers. Its Black keys are made of Ebony, providing unequalled comfort. It's also very well balanced, with no apparent variation from one key to the next, and a wide range of Dynamic nuances.
The wood selected for the Soundboard is Spruce from the high mountains of Val di Fiemme in the Dolomites, Italy. Grown on slopes and dried for a very long time with controlled humidity, the wood is simply extraordinary and brings an exquisite, unrivalled sound.
The Hammerheads are made from Walnut wood for a colorful, voluminous, clear and precise sound. The Felt used is New Zealand Sheep's wool, processed in Germany according to a secret traditional recipe.
C. Bechstein is the only European Grand and upright piano manufacturer to have the know-how to manufacture this important element of Upright piano production in-house.
In terms of the cabinet, the R2's design is sleek, calm and modern, a real pleasure for the eyes, a true work of art.
C.Bechstein is committed to using only the finest materials from around the world and maintaining the highest standards of quality. Pure excellence.
---
All the benefits of the C.Bechstein Vario Silent system:
The C.Bechstein Vario system lets you play with headphones whenever you want, day or night, with a real acoustic piano.
▸ Bluetooth MIDI enables connection to the C.Bechstein Vario app on Android, iOS and iPadOS.
▸ USB-C port lets you connect a computer or other digital devices.
▸ Audio outputs let you output the signal to external amplification (Hi-fi system, Recorder, powered speakers, etc.).
▸ Audio inputs / AUX IN receive external sound sources.
Performances can be recorded using the C.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Residence |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Composite |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Made in Germany by C. Bechstein. Materials: walnut, covered with New Zealand wool felt, worked in Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Epicéa Val di Fiemme (Dolomites) - Italie |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Electronics | |
| Silent system : | C. Bechstein Vario Silencer System |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 114 cm |
| Length : | 154 cm |
| Depth : | 58 cm |
| Weights : | 232 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos













