Bechstein Residence R4 Contur 120cm Glossy black + Silencer system C. Bechstein Vario
Item No. : 199079
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | German |
Product variations
The specialist's opinion
The ultra-versatile Residence R4 Contur lets you play all musical styles and make every genre sound its own way.
It will give you years of satisfaction, whether in terms of dynamics, Sound volume or voice and touch quality.
With its dreamy touch, true to all Bechstein pianos, it's a delight to play. Its Black keys are made of Ebony, providing unequalled comfort. It's also very well balanced, with no apparent variation from one key to the next, and a wide range of Dynamic nuances.
The wood selected for the Soundboard is Spruce from the high mountains of Val di Fiemme in the Dolomites, Italy. Grown on slopes and dried for a very long time with controlled humidity, the wood is simply extraordinary and brings an exquisite, unrivalled sound.
The Hammerheads are made from Walnut wood for a colorful, voluminous, clear and precise sound. The Felt used is New Zealand Sheep's wool, processed in Germany according to a secret traditional recipe.
C. Bechstein is the only European Grand and upright piano manufacturer to have the know-how to manufacture this important element of Upright piano production in-house.
C.Bechstein is committed to using only the finest materials from around the world and maintaining the highest standards of quality. Pure excellence.
---
All the benefits of the C.Bechstein Vario Silent system:
The C.Bechstein Vario system lets you play with headphones whenever you want, day or night, with a real acoustic piano.
▸ Bluetooth MIDI enables connection to the C.Bechstein Vario app on Android, iOS and iPadOS.
▸ USB-C port lets you connect a computer or other digital devices.
▸ Audio outputs let you output the signal to external amplification (Hi-fi system, Recorder, powered speakers, etc.).
▸ Audio inputs / AUX IN receive external sound sources.
Performances can be recorded using the C.Bechstein Vario app for iOS and iPadOS
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Residence |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Composite |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Made in Germany by C. Bechstein. Materials: walnut, covered with New Zealand wool felt, worked in Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Epicéa Val di Fiemme (Dolomites) - Italie |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | opening in 2 parts with hinge |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system : | C. Bechstein Vario Silencer System |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 120 cm |
| Length : | 153 cm |
| Depth : | 62 cm |
| Weights : | 218 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos

















