Sauter Carus 122 Satin walnut + adsilent silencer system
Item No. : 205066
| Type : | Upright piano |
| Color : | Walnut |
| Manufacture : | German |
Product variations
The specialist's opinion
The Carus is the first model of Sauter pianos.
Entirely handmade by master craftsmen with passion, experience and musical sensitivity.
This piano has a truly exceptional sound! The Abel hammerheads have a walnut core and high-grade felts with the perfect density.
As a result, the basses are very deep and generous. Midrange drivers are rich, clean and precise. Treble is colorful and radiant. Colorful, warm harmonics, Sauter fidelity.
Optimal curvature of the soundboard is the most important factor in piano manufacturing. The soundboard is larger, comes from the very high regions of the Alps and mid-mountains, and benefits from the "SAUTER® spherical curvature".
Easy to play with a Pleasant keyboard and particularly precise Renner action. This ensures perfect Control of your playing.
Sauter is committed to using only the finest materials from around the world and maintaining the highest standards of quality.
Buying a Sauter piano is an acquisition for life and is often still a pleasure for the next generation and even the generation before that.
Beautifully designed and crafted, they are among the finest pianos in the world.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Carus |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Walnut |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Satin |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Composite |
| Black key coverings : | Composite |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Alpine spruce generously lined with carefully selected pine wood. |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system : | Silent adsilent system |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 122 cm |
| Length : | 145.5 cm |
| Depth : | 49.5 cm |
| Weights : | 190 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos













