Sauter Pure Basic 122 Peter-Maly-Edition Matt white / Satin maple ADsilent
Item No. : 209267
| Type : | Upright piano |
| Color : | Matt white and satin maple |
| Manufacture : | Germany |
Product variations
The specialist's opinion
Created to celebrate 20 years of collaboration between Sauter Pianofortemanufaktur and designer Peter Maly, this piano is exceptional both aesthetically and musically.
Sobriety, simplicity and modernity give the Pure Basic model the appearance of a contemporary work of art.
The power of sound is enhanced by the grand piano-like opening of the lid, reminiscent of a butterfly's wings.
This Piano has a truly sensational sound! The Abel hammerheads have a walnut core and High-quality felts with the perfect density.
As a result, the basses are very deep, full and powerful. Midrange drivers are rich, clean and precise, yet unctuous at the same time. Treble is sparkling, colorful, radiant and luminous. Colorful, warm harmonics, Sauter fidelity.
Easy to play with a Pleasant keyboard and particularly precise Renner action. This gives you perfect control of your playing.
Sauter Double-repetition action RR - The Escapement mechanism , whose Additional spring gives the Touch a very secure return reminiscent of a grand piano. As a result, repetition is faster.
Sauter is committed to using only the finest materials from around the world and maintaining the highest standards of quality.
Buying a Sauter piano is an acquisition for life, and it's often still a pleasure for the next generation and even the generation before that.
Beautifully designed and crafted, they are among the finest pianos in the world.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Ligne Design - Designed by Peter Maly |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Matt white and satin maple |
| Manufacture : | Germany |
| Finishing : | Satin |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Composite |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Mechanical Double Repeat Jump RR : | Yes |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Alpine spruce generously lined with carefully selected pine wood. |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Opening in 2 parts in butterfly wings |
| Charnière : | Chrome (silver) |
| Feet : | Steel |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Silent, Soft pedal / una corda pedal |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 123.5 cm |
| Length : | 156 cm |
| Depth : | 59.5 cm |
| Weights : | 225 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos












