Yamaha Pianos Transacoustic YUS5 TA3 SAW TransAcoustic American walnut satin finish 131cm
Item No. : 211662
| Type : | Upright piano |
| Color : | Walnut |
| Manufacture : | Japanese |
Boullard Price:
22'917.–
Enregistrez votre produit sur www.yamaha.com dans les 6 mois suivant l'achat et étendez la garantie à 10 ans on the acoustic part and 5 years on the electronic part.
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
Made from the finest materials, the YUS5 Satin-finish American Walnut offers the refinement of an elegant look combined with highly expressive keyboard control, as well as superb sound.
The exclusive Ivorite and ebony keyboard provides a very natural touch feel.
This magnificent Piano is made 100% in Japan by master craftsmen.
The same materials are used for Hammers and Strings as on Yamaha's legendary CFX concert grand piano.
Large, finely-worked Soundboard for powerful, voluptuous sound projection.
The Tone is remarkable with round, lively, vibrant and natural sonorities.
Its body features a wide, edged Music stand to have plenty of Score pages before your eyes, with an acoustic opening of the central panel that releases the sound.
It benefits from the Soft-close fallboard systemTM : a shock-absorbing mechanism prevents the keyboard cylinder from dropping abruptly, thus ruling out any risk of injury or material damage.
It also has an integrated lock below the Keyboard, which locks access when the lid is closed.
Equipped with the Tonal/Sostenuto pedal, this essentially allows you to sustain certain selected notes and not others.
A piano of excellence... An investment of a lifetime.
---
All the benefits of the TransAcoustic system:
Thanks to the ability to amplify the Silent system directly on your piano's Soundboard, you can adjust the volume without having to wear headphones.
▸ 25 different sounds: Choose your favorite sound according to the style of music you want to play and prepare to be inspired. The TransAcoustic TA3 features 25 different instrument sounds (concert piano, jazz piano,...) but also sounds from different keyboards like harpsichord, church organ, celesta, electric pianos like Hammond organ, DX ... or string ensembles, choir....
▸ 20 different Rhythms : Select the desired accompaniment pattern and enjoy playing with your customized accompaniment band... Jazz, Waltz, Rock, Bossa nova..
▸ Metronome: Plug in your headphones and you can practice your scales with the Built-in metronome. It's an essential accessory for musical practice.
---
▸ Bluetooth Audio lets you input sound from audio data saved on a Bluetooth device such as a smartphone, tablet or computer, to this instrument.
▸ Bluetooth MIDI enables wireless connection between your piano and the SmartPianist app on a smartphone, tablet or computer.
▸ USB TO HOST input lets you connect a computer or other digital device and record yourself in high quality without adding other interfaces.
▸ AUX OUT output lets you output the signal to external amplification (Hi-fi system, Recorder, powered speakers, etc.).
▸ AUX input IN receives external sound sources.
▸ The MIDI OUTPUT transmits playing information to an external device such as a synth.
▸ MIDI IN input receives playing information as a sequencer to use the TransAcoustic TA3's tone generator.
---
So you can record yourself, play yourself back and create an accompaniment :
▸ Or you can record directly into the piano's memory.
Using the memory is more interesting when you want to listen to yourself directly.
It allows you to work on a piece by listening to yourself and then repeating particular passages.
▸ Either on USB media, in which case the stored data will be in WAV format readable by all digital devices.
Once the tracks have been recorded in WAV format, they can be written directly to CD or portable players.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | YUS |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Walnut |
| Manufacture : | Japanese |
| Finishing : | Satin |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Ivorite |
| Black key coverings : | Ebony |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Solid spruce |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System |
| Top cover : | opening in 2 parts with hinge |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft Pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system : | Silent SH3 |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 131 cm |
| Length : | 152 cm |
| Depth : | 65 cm |
| Weights : | 253 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos















