Ketron Event 76 Keys
Item No. : 199259
| Color : | Black |
| Number of keys : | 76 |
The specialist's opinion
The Ketron Event keyboard is a modern arranger that offers a full range of sounds, cutting edge features that make music and working on the instrument a real pleasure.
The ketron Event has a semi-weighted 76-key keyboard that is very pleasant to play and generates an aftertouch.
A polyphony of 216 voices. The strengths of the Ketron Event are the two independent players that play MIDI, MP3, WAV, TXT, PDF, MP4 and other formats.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 76 |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 0 |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 114 cm |
| Width : | 36.5 cm |
| Height : | 12.5 |
| Weights : | 14.8 kg |

Our specialists at your service
Keyboards





