Novation Launchkey 37 MK4
Item No. : 209275
| Color : | Black |
| Number of keys : | 37 |
Product variations
The specialist's opinion
The Novation Launchkey 37 is a powerful DAW controller, equipped with a suite of integrated creative tools.
Every element is designed to optimize your creativity, from the synthesizer-style mini-keyboard to the 16 pads with Polyphonic aftertouch, and the control surface for intuitive integration with your DAW.
Play instruments, create rhythms, launch clips and scenes, and instantly control your DAW's mixer, peripherals and effects. What's more, Launchkey features a unique, editable Arpeggiator, three chord modes for fast musical progressions, a scale mode to keep you in the right key, and a chord detector that displays the current chord on the OLED screen.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Launchkey |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 37 |
| Type of keys : | Semi-lestées |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 0 |
| Front Panel | |
| Controllers : | 16 RGB pads, 8 assignable Rotary encoders, 9 faders, 2 pad Launch stage Launch function buttons Octave up/down buttons Pitch bend and modulation wheels, 2 encoder page buttons |
| Display screen | |
| Screen type : | LCD |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Connectors | |
| USB to host : | Yes |
| Power supply | |
| Adaptor : | USB |
| Accessories | |
| Incl. accessories : | Usb cable |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 557 mm |
| Width : | 251 mm |
| Height : | 79 mm |
| Weights : | 2.18 kg |

Our specialists at your service
Keyboards












