Novation Launchkey mini 25 MK4
Item No. : 209272
| Color : | Black |
| Number of keys : | 25 |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
Product variations
The specialist's opinion
The Novation Launchkey Mini 25 is a compact, powerful DAW controller with an integrated suite of creative tools.
Every element is designed to optimize your creativity, from the synthesizer-style mini-keyboard to the 16 pads with Polyphonic aftertouch, and the control surface for intuitive integration with your DAW.
Play instruments, create rhythms, launch clips and scenes, and instantly control your DAW's mixer, peripherals and effects. What's more, Launchkey features a unique, editable Arpeggiator, three chord modes for fast musical progressions, a scale mode to keep you in the right key, and a chord detector that displays the current chord on the OLED screen.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Launchkey |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 25 |
| Type of keys : | Mini Keys |
| Sensitive control : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
| Front Panel | |
| Controllers : | 8 backlit pads, 8 Rotary encoders |
| Display screen | |
| Screen type : | 128 x 64 monochrome OLED |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Connectors | |
| Noon : | MIDI OUT only (mini jack) |
| USB to host : | Yes |
| Accessories | |
| Incl. accessories : | Usb cable |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 338.5 mm |
| Width : | 176.8 mm |
| Height : | 49 mm |
| Weights : | 0.78 kg |

Our specialists at your service
Keyboards












