Yamaha N1X Avant Grand Digital Piano
Item No. : 183192
| Color : | Polished Ebony |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Boullard Price:
7'199.–Warranty : 5 years
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
Using unique sampling techniques, the N1X is able to transcribe absolutely all the subtleties and nuances of the musician, delivering you the sonic purity of a grand piano.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | AvantGrand |
| Finishing | |
| Color : | Polished Ebony |
| Finishing : | Brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | Special grand piano keyboard |
| Exhaust : | Yes |
| Sensitive control : | Yes (Soft, Medium, Hard, Fixed) |
| Linear graduation : | Yes |
| Counterweight : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Half Pedal : | Yes |
| GP Response Damper Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| Type d'interface : | Buttons |
| System languages : | English, Japanese |
| Configuration | |
| Cover : | Toggle |
| Music stand : | Yes |
| Music Clips : | Yes |
| Les sonorités | |
| Sampling : | Special acoustic sampling |
| Binaural sampling : | CFX |
| Polyphony : | 256 notes |
| Number of tones : | 10 |
| Key-off Samples : | Yes |
| Smooth Release : | Yes |
| VRM (Virtual Resonance Modeling) : | Yes |
| Grand Expression Modeling : | Yes |
| Effects | |
| Stereophonic Optimizer : | Yes |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| Fonctionnalités | |
| Metronome : | Yes (5 to 500 beats) |
| Tranposition : | -6 /0/+6 |
| Tunings : | 414.8 - 440.0 - 466.8 Hz (approx. 0.2 Hz increments) |
| Connectors | |
| Aux In : | Mini stereo |
| To Out : | L/L+R ou R |
| Headphone output : | 2 stereo mini jack outputs |
| Noon : | IN OUT THRU |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | 30 W x 6 |
| Speakers : | 8 cm x 3 +13 cm x 2 + 16 x 1 |
| Acoustic Optimizer : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 146.5 cm |
| Width : | 61.8 cm |
| Height : | 100.1 cm |
| Weights : | 117 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers
