Yamaha Clavinova CVP-909 GPE Laquée Noir
Item No. : 200485
| Color : | Polished Ebony |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Boullard Price:
14'347.20Warranty : 5 years
The specialist's opinion
The Yamaha CVP-909 is a digital piano with exceptional pianistic expression capabilities, the flagship CVP-909 boasts a host of the best tones and accompaniments that the CVP series can offer.
- Yamaha CFX and Bösendorfer Imperial tones, CFX and Bösendorfer binaural sampling - VRM (Virtual Resonance Modeling) technology -Grand Expression Modeling technology -GrandTouch ™ keyboard with 88-note linear scale -GrandTouch ™ crankset with GP Response Damper system -675 Styles -1,605 Tones + 58 Drum / SFX Kits + 480 XG Tones -413 pieces -Amplification 2 x (40 W + 30 W + 20 W) + 80 W -Large Acoustic Imaging technology -Speakers 2 x (16 cm + 5 cm + 2.5 cm (dome)) + 20 cm, speaker membranes in Spruce, Twisted Flare Port, --Twisted Flare Port system - MIDI Multitrack Recording (SMF Format 0) - USB Audio Recording (Play / Record: WAV, MP3 ) - TFT color LCD screen (touchscreen), 9.0 inches 800 x 480 dots - Smart Pianist / Rec'n'Share applications compatible - Built-in audio Bluetooth®
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Polished Ebony |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Configuration | |
| Cover : | Toggle |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1430 mm |
| Width : | 1236 mm |
| Height : | 913 mm |
| Weights : | 130 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers



