Korg SV2-73S
Item No. : 185180
| Color : | White |
| Number of keys : | 73 |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
The specialist's opinion
Available in 88 or 73 keys, these SV-2 models are the latest addition to the Stage Vintage series, offering more of everything that has made SV great for over 10 years.
More sounds, more memory, more polyphony, more presets, more controls
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | White |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 73 |
| Type of keys : | RH3 (Real Weighted Hammer Action) |
| Sensitive control : | Yes (Soft, Medium, Hard, Fixed) |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
| Half Pedal : | Yes |
| Pedal functions : | Strong (with half-pedal effect) / tonal / soft |
| Display screen | |
| Type d'interface : | Buttons |
| System languages : | English, Japanese |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Sampling : | PCM Stereo |
| Polyphony : | 184 Votes |
| Number of tones : | 72 (6 sons de base x 2 sets. 6 variations |
| Types of tones : | Clean, Twin, Tweed, AC30. Shop. Organ amp model + Cabinet, Valve Reactor technology - Tube 12AX7 |
| Fonctionnalités | |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Connectors | |
| Aux In : | L / Mono socket, R / Mono socket (6.3 mm. Asymmetrical) |
| To Out : | L / R sockets (balanced XLR) L / Mono socket, R Mono (6.3 mm unbalanced) |
| Headphone output : | 1 stereo jack output 6.3 |
| Noon : | IN OUT THRU |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| DC IN : | AC Inlet |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | 15 W x 2 |
| Power supply | |
| Consumption : | 30 W |
| Auto Power Off : | Yes |
| AC adapter included : | NO |
| Adaptor : | AC Inlet |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 114,3 cm |
| Width : | 34.7 cm |
| Height : | 15.7 cm |
| Weights : | 18.3 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers






