Audiophony MOJO2200curve cover
Item No. : 208781
| Maximum power : | 1600 W |
| Color : | Black |
Boullard Price:
1'240.20*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
Audiophony MOJO2200curve is an active Acoustic Curve system designed to deliver optimized, controlled sound diffusion.
It is ideal for events requiring even coverage and high sound power.
Acoustic curve architecture
The MOJO2200curve uses an acoustic curve architecture with a total of 12 speakers, including 3 x 5" neodymium midrange drivers and 9 x 1" tweeters. This configuration provides an effective opening of 100° horizontally and 70° vertically, ensuring even sound diffusion.
Power and integrated DSP
The system is equipped with a 12" active subwoofer offering 500W RMS power and a 700W RMS integrated amplifier for low frequencies, and 300W RMS for midrange/treble. The integrated 24-bit DSP offers equalization, presets, low-pass filter, delay and Bluetooth® TWS connectivity for wireless stereo use.
Connectivity and controls
The MOJO2200curve features several inputs: two XLR/Jack combo inputs for microphone or line, a line Jack input, a stereo RCA input and a Bluetooth® input for wireless broadcasting. It also offers XLR outputs for connecting other systems or equipment.
Recommended applications
Ideal for concerts, outdoor events, conferences and professional installations, the MOJO2200curve offers a complete solution with high-quality sound diffusion and simplified installation.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Type : | Array system |
| Maximum power : | 1600 W |
| RMS power : | 800 W |
| SPL Maximum : | 128 dB |
| Frequency response : | 38 - 18000 Hz |
| Opening angle : | 120° x 70° |
| Amplifier : | Class D |
| Connectors : | - CH1: 1 x Combo XLR/Line Jack/Microphone - CH2: 1 x Combo XLR/Line Jack/Microphone - CH3: 1 x Line Jack - CH4/5: 1 x RCA L/R line input Bluetooth® / - Outputs: - 1 Insert on top of cabinet for stellite - 1 x XLR MIX OUT balanced for output to another system - 2 x XLR LINE OUT balanced for CH1 and 2 repique |
| Bluetooth : | Yes |
| Impedance : | 4 Ohms |
| Else : | - Supplied with carrying case |
| Dimensions and weight | |
| LF : | 12" |
| MF : | 3 x 5" |
| HF : | 9 x 1" |
| Length : | Sat: 18.8 cm Sub: 36.6 cm |
| Width : | Sat: 51.7 cm Sub: 62.5 cm |
| Height : | Sat: 24.3 cm Sub: 54.1 cm |
| Weights : | Sat: 8 kg Sub: 27 kg |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Miscellaneous | |
| Materials : | Wood |

Our specialists at your service
Sound speakers




