Dubreq Stylophone S1
Item No. : 203813
| Number of voices : | 1 |
| Number of keys : | 20 |
| Color : | Black / silver |
Boullard Price:
35.90Product variations
The specialist's opinion
The Stylophone S1 is an iconic mini synthesizer, known for its super fun stylus playing, compact and vintage design and unique sound.
The first Stylophones saw the light of day in 1968 and passed into the hands of David Bowie or the White Stripes.
Today, our British friends at Dübreq offer you this new model faithful to the original, with its still addictive side.
Guides & Reviews
Specification
| Configuration | |
|---|---|
| Number of voices : | 1 |
| Number of keys : | 20 |
| Type of keys : | Electrical sensors |
| Menu : | Vibrato ON / OFF, 3 octave selector, intonation control |
| Feed type : | 3 piles AA |
| Headphone output : | 1, mini jack 3.5 mm |
| Finishing | |
| Color : | Black / silver |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 20 cm |
| Width : | 8 cm |
| Height : | 6 cm |
| Weights : | 0.3 Kg |

Our specialists at your service
Synths & Samplers












