Dunlop Sc-95 Cry Baby Slash Signature Wah
Item No. : 168774
| Bypass : | Hardwire TPDT Bypass |
The specialist's opinion
Guitarist Slash's Signature Wah (Guns'n'Roses, Snakepit, Velvet Revolver, Lenny Kravitz, Michael Jackson) with custom wound inductors for more dynamics.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Hardwire TPDT Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt battery included |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 250 mm |
| Width : | 100 mm |
| Height : | 80 mm |
| Weights : | 900 g |

Our specialists at your service
Effects pedals




























