Dunlop EVH95 Eddie Van Halen Signature Wah Wah Pedal (with true bypass)
Item No. : 194498
| Bypass : | True Hardwire |
The specialist's opinion
The Dunlop Eddie Van Halen Signature Wah Pedal is based on his favorite pedal and features a Custom Inductor and Potentiometer, as well as an extra large frequency sweep.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Hardwire |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 volt battery or 9 volt DC power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 133 mm |
| Width : | 75 mm |
| Height : | 68 mm |
| Weights : | 1.48 Kg |

Our specialists at your service
Effects pedals




























