Yamaha Pianos Acoustic GB1K PE Glossy black 151 cm
Item No. : 133283
| Type : | Toad pianos (less than 160 cm) |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Indonesian |
Boullard Price:
11'990.–
Register your product on www.yamaha.com within 6 months of purchase and extend the warranty to 10 years.
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha GB1 produces pure, dynamic sound.
At 151 cm, this piano is perfect for those who dream of having a grand piano when space is limited.
All the beauty and richness of an acoustic grand piano at the most affordable price.
The sound is beautiful, varied and very harmonious.
Yamaha makes its own frames, relying on a casting method called the "V-Pro System", the first technique of its kind in the world developed over many years to create some of the finest piano frames.
This piano also benefits from the Soft-close fallboard systemTM : a shock-absorbing mechanism prevents the keyboard cylinder from dropping abruptly, thus ruling out any risk of injury or material damage.
The Yamaha GB1 grand piano is an obvious choice for places where space is relatively limited
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | GB |
| Type : | Toad pianos (less than 160 cm) |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Indonesian |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Acrylic resin |
| Black key coverings : | Phenolic resin |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Solid spruce |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft pedal / una corda pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Simple |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 99 cm |
| Length : | 146 cm |
| Depth : | 151 cm |
| Weights : | 261 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos

















