Schimmel K213 Glass Konzert Glossy Black
Item No. : 187301
| Type : | 3/4 grand pianos (210 to 230 cm) |
| Color : | Transparent glass |
| Manufacture : | German |
Product variations
The specialist's opinion
Anyone who has ever experienced the Schimmel Grand K213 Glass Konzert Transparent in the concert hall, with its shimmering gold trim reflecting the stage lighting in a thousand multicolored facets, knows that this unusual instrument is a star among the stars.
The majestic curves of its traditional grand piano form make it a real eye-catcher.
The crystalline sound of its entire compass, which is enhanced and made even more transparent by the acrylic cabinetry, is a source of inspiration for pianists and music lovers alike.
Seen from afar, the instrument sparkles like a precious jewel; seen up close, its quality materials and workmanship and technical perfection become clearly evident.
Its keyboard-mechanical assembly with its exceptional capacity for dynamic modulation responds precisely to nuances in contact. And in the midst of all this glass beauty, a heavy white cast iron.
This is one of the most remarkable achievements in over three hundred years of Schimmel piano manufacturing history.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Art Collection Glas |
| Type : | 3/4 grand pianos (210 to 230 cm) |
| Color : | Transparent glass |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Transparent glass |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Mineral |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Bavarian Spruce - Germany |
| Frame : | Fonte |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tonale (sostenuto), Soft Pedal |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system option : | TwinTone Silencer System for grand piano: CHF 8'230.- |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 102 cm |
| Length : | 154 cm |
| Depth : | 213 cm |
| Weights : | 534 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos
















