Bechstein A189 Burr Walnut, 189cm Used
Item No. : 208937
| Type : | Half-grand pianos (180 to 210 cm) |
| Color : | Walnut burl |
| Manufacture : | Germany |
The specialist's opinion
A musical jewel that achieves an exceptional symbiosis of refinement and craftsmanship, prestige and elegance.
Refined burr walnut veneers and inlays make the C.Bechstein A189 grand piano a feast for the eyes.
A masterful grand piano for the highest demands, the sonic ideal of many pianists around the world. The perfect mechanism responds to every nuance. Incomparably good.
Masterfully crafted 24 years ago, this exceptional grand piano combines innovative technology with the tradition of excellent craftsmanship.
Discover the incomparable sound that comes from the precise harmony of 120 years of piano craftsmanship.
The Bechstein grand piano model A189 is not just an instrument, but a statement of the highest standards of musicality and design.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | A |
| Type : | Half-grand pianos (180 to 210 cm) |
| Color : | Walnut burl |
| Manufacture : | Germany |
| Finishing : | Poli |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Epicéa Val di Fiemme (Dolomites) - Italie |
| Frame : | Fonte |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Feet : | Sculpted feet and lyre |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft pedal / una corda pedal |
| Casters : | Simple |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 103 cm |
| Length : | 149.50 cm |
| Depth : | 189 cm |
| Weights : | Kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos




























