Bechstein Concert L167 Macassar Chrome
Item No. : 209995
| Type : | Quarter tail (160 to 180 cm) |
| Color : | Macassar |
| Manufacture : | German |
Product variations
The specialist's opinion
The Bechstein Concert L-167 piano has a Dreamy touch and finely nuanced sound diffusion.
Clear, silvery highs, luminous, golden lows, optimized sound propagation and an even more Singing, far-reaching Tone.
Tone of supreme elegance, playing of unrivalled finesse.
Every component is also a work of art.
Probably the best compact-format professional piano in the world.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Concert |
| Type : | Quarter tail (160 to 180 cm) |
| Color : | Macassar |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Chrome |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Composite |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Made in Germany by C. Bechstein. Materials: walnut, covered with New Zealand wool felt, worked in Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Epicéa Val di Fiemme (Dolomites) - Italie |
| Frame : | Fonte |
| Charnière : | Chrome (silver) |
| Lock : | Yes |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft pedal / una corda pedal |
| Electronics | |
| Silent system option : | C. Bechstein Vario Silencer System for grand piano: CHF 6'600.- |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 153 cm |
| Depth : | 167 cm |
| Weights : | 317 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos






























