Yamaha Pianos DISKLAVIER DC2X ENSPIRE ST PWH Glossy White 173 cm
Item No. : 188878
| Type : | Quarter tail (160 to 180 cm) |
| Color : | Blanc poli-brillant |
| Manufacture : | Japanese |
Boullard Price:
53'235.–
Enregistrez votre produit sur www.yamaha.com dans les 6 mois suivant l'achat et étendez la garantie à 10 ans on the acoustic part and 5 years on the electronic part.
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
The authentic Yamaha C2X is the result of a delicate marriage of heritage and innovation.
In addition to being sublime with impeccable finishes, the C2X sounds marvelous.
Yamaha's CX Series always offers the best, with the certainty of reliability validated by the greatest pianists. In fact, the pianos in this series are the celebrated heirs to the great Yamaha CFX concert grand, the nec plus ultra of Yamaha pianos.
With new Hammers, Strings, Ribs and Soundboards, the sound of the CX Series is richer, more powerful and deeper than ever.
The thickness of the Rim beams has been increased to achieve a deep, reverberant sound, and to have even more strength in the fortissimo.
Making the Soundboard with perfect curvature is the most important factor in piano manufacturing. This adopts the same construction technique as on the famous CFX, resulting in a more luxurious sound and improved response.
Strings have a profound effect on the timbre and sustain of the instrument. The new Yamaha Strings produce a rich sound with a full complexity of harmonics in its middle and upper registers.
Yamaha makes its own frames, relying on a casting method called the "V-Pro System", the world's first technique of its kind developed over many years to create some of the finest piano frames.
The exclusive real Ivorite and ebony keyboard provides a very natural touch sensation, to offer the best possible playability.
This piano also benefits from the Soft-close fallboard systemTM : a shock-absorbing mechanism prevents the keyboard cylinder from dropping abruptly, thus eliminating any risk of injury or material damage.
As you can see, the Yamaha Pianos Disklavier DC2X EN PEC Gloss Black Chrome 173 cm is a top-quality acoustic piano offering a variety of musical expressions. It is the perfect piano for the most demanding pianists as well as music lovers looking for exceptional sound quality and luxurious looks.
------
All the benefits of the Disklavier system:
The Yamaha Disklavier is the indispensable tool for memorizing your work, or your children's first steps , which you'll be able to listen to again and again with excitement.
Based on the principle of pneumatic pianos, Disklavier technology makes your piano interactive.
Playful and attractive, your instrument plays itself and reproduces, as if by magic, the interpretations of the greatest pianists.
- Headphone jacks enable silent playing with headphones
- USB TO HOST input lets you connect a computer or other digital device and record in high quality without the need for additional interfaces,
- AUX OUT or OUTPUT and OUT jacks let you output the signal to external amplification (Hi-fi system, Recorder, powered speakers, etc.).
- The AUX IN input receives external sound sources.
- The DIGITAL OUT socket connects to a digital input jack on an external audio device
- MIDI OUTPUT transmits playing information to an external device such as a synth.
- MIDI IN receives playing information as a sequencer for use with the Disklavier system's tone generator.
- The LAN port enables internet connection with the Disklavier.
Performances can be recorded in two different ways:
- Either you can record directly into the piano's memory.
Using the memory is more interesting when you want to listen to yourself directly. It allows you to work on a piece by listening to yourself and then repeating particular passages.
- Or on USB media, in which case the stored data will be in WAV format readable by all digital devices.
Once the tracks have been saved in WAV format, they can be written directly to CD or portable players.
Guides & Reviews
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CX |
| Type : | Quarter tail (160 to 180 cm) |
| Color : | Blanc poli-brillant |
| Manufacture : | Japanese |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Ivorite |
| Black key coverings : | synthetic ebony |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Yezo Spruce (Japanese) and Strunz Spruce (German) |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System - Yamaha Japan |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft pedal / una corda pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Simple |
| Electronics | |
| Silent system : | Yes |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Yamaha Proaudio USB UD-WL01 : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 101 cm |
| Length : | 149 cm |
| Depth : | 173 cm |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos

















