Yamaha Pianos Transacoustic C1X TA3 SE TransAcoustic Satin black 161 cm
Item No. : 197811
| Type : | Quarter tail (160 to 180 cm) |
| Color : | Matte black satin |
| Manufacture : | Japanese |
Boullard Price:
39'694.–
Enregistrez votre produit sur www.yamaha.com dans les 6 mois suivant l'achat et étendez la garantie à 10 ans on the acoustic part and 5 years on the electronic part.
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
The authentic Yamaha C1X is the result of a delicate marriage of heritage and innovation.
As well as being sublime with impeccable finishes, the C1X sounds wonderful.
Yamaha's CX Series always offers the best, with the certainty of reliability validated by the greatest pianists. Indeed, the pianos in this series are the celebrated heirs to the great Yamaha CFX concert grand, the nec plus ultra of Yamaha pianos.
With new Hammers, Strings, Ribs and Soundboards, the sound of the CX Series is richer, more powerful and deeper than ever.
The thickness of the Rim beams has been increased to achieve a deep, reverberant sound, and to have even more strength in the fortissimo.
Making the Soundboard with perfect curvature is the most important factor in piano manufacturing. This adopts the same construction technique as on the famous CFX, resulting in a more luxurious sound and improved response.
Strings have a profound effect on the timbre and sustain of the instrument. The new Yamaha Strings produce a rich sound with a full complexity of harmonics in its middle and upper registers.
Yamaha makes its own frames, relying on a casting method called the "V-Pro System", the world's first technique of its kind developed over many years to create some of the finest piano frames.
The exclusive real Ivorite and ebony keyboard provides a very natural touch sensation, to offer the best possible playability.
This Piano also benefits from the Soft-close fallboard systemTM : a shock-absorbing mechanism prevents the keyboard cylinder from dropping abruptly, thus eliminating any risk of injury or material damage.
As you can see, the Yamaha Pianos TransAcoustic C1X TA3 SE Satin Black 161 cm is a top-quality acoustic piano offering a variety of musical expressions. It is the perfect piano for the most demanding pianists as well as music lovers looking for exceptional sound quality and luxurious looks.
-
All the benefits of the TransAcoustic system:
Thanks to the ability to amplify the Silent system directly on your piano's Soundboard, you can adjust the volume without having to wear headphones.
▸ 25 different sounds: Choose your favorite sound according to the style of music you want to play and prepare to be inspired. The TransAcoustic TA3 features 25 different instrument sounds (concert piano, jazz piano,...) but also sounds from different keyboards like harpsichord, church organ, celesta, electric pianos like Hammond organ, DX ... or string ensembles, choir....
▸ 20 different Rhythms : Select the desired accompaniment pattern and enjoy playing along with your customized accompaniment band... Jazz, Waltz, Rock, Bossa nova..
▸ Metronome: Plug in your headphones and you can practice your scales with the Built-in metronome. It's an indispensable accessory for musical practice.
---
▸ Bluetooth Audio lets you input sound from audio data saved on a Bluetooth device such as a smartphone, tablet or computer, to this instrument.
▸ Bluetooth MIDI enables wireless connection between your piano and the SmartPianist app on a smartphone, tablet or computer.
▸ USB TO HOST input lets you connect a computer or other digital device and record yourself in high quality without adding other interfaces.
▸ AUX OUT output lets you output the signal to external amplification (Hi-fi system, Recorder, powered speakers, etc.).
▸ AUX input IN receives external sound sources.
▸ The MIDI OUTPUT transmits playing information to an external device such as a synth.
▸ MIDI IN input receives playing information as a sequencer to use the TransAcoustic TA3's tone generator.
---
So you can record yourself, play yourself back and create an accompaniment:
▸ Or you can record directly into the piano's memory.
Using the memory is more interesting when you want to listen to yourself directly.
It allows you to work on a piece by listening to yourself and then repeating particular passages.
▸ Either on USB media, in which case the stored data will be in WAV format readable by all digital devices.
Once the tracks have been saved in WAV format, they can be written directly to CDs or portable players.
Guides & Reviews
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CX |
| Type : | Quarter tail (160 to 180 cm) |
| Color : | Matte black satin |
| Manufacture : | Japanese |
| Finishing : | Satin |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Ivorite |
| Black key coverings : | synthetic ebony |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Mountain spruce |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Tone Pedal / Support Pedal / Sostenuto Pedal, Soft pedal / una corda pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Simple |
| Electronics | |
| Silent system : | Silent SH3 |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 101 cm |
| Length : | 149 cm |
| Depth : | 161 cm |
| Weights : | 311 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos




















