Yamaha Pianos Acoustic B1 PEC Glossy Black Chrome 109 cm
Item No. : 180143
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Indonesian |
Boullard Price:
4'213.–
Register your product on www.yamaha.com within 6 months of purchase and extend the warranty to 10 years.
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha B1 is the ideal starter piano!
Learning to play acoustic piano opens the door to a whole world of possibilities.
The B1 is Yamaha's first student piano model. It's perfect for beginners and for the first 7 to 10 years of learning.
It's Yamaha's smallest, most compact piano, perfect for small indoor rooms. Its small size doesn't detract from its sturdiness and durability.
The Acoustic Piano is a magnificent instrument that lets you express yourself to the full. If you're joyful, its sound will be joyful; if you're sad, it will be sad. It unconditionally echoes your inner emotions.
The little extra: Mute Pedal that reduces the Sound volume thanks to a strip of felt slipped between the Hammers and Strings.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | B |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Indonesian |
| Finishing : | Chrome |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Acrylic resin |
| Black key coverings : | Phenolic resin |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Laminated spruce |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System |
| Charnière : | Chrome (silver) |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 109 cm |
| Length : | 149 cm |
| Depth : | 54 cm |
| Weights : | 193 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos















