Schimmel C116 Tradition Classic Glossy black
Item No. : 187283
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German |
Product variations
The specialist's opinion
The Schimmel C116 is a timeless 100% German quality piano that offers confidence, comfort and seduction.
Its construction process is a hybrid combining the advantages of modern machinery with the highest level of craftsmanship.
Schimmel's "Dynamic soundbar" or "Dynamikstab" is attached to the Soundboard during manufacture. This ensures maximum sound dynamics as well as the richest timbres and long-lasting notes, even in the pianissimo range.
The Soundboard made of mountain spruce is of the highest quality, sourced exclusively from Bavarian and Bohemian forests. The selected wood is perfect, grown slowly and at high altitude.
Hammerheads are made from the highest quality Merino wool using a traditional fulling process in Germany. The result is a Wealth of tonal colors in different dynamic ranges.
The white keys have a mineral coating, while the black keys are made of Ebony for a more sensitive touch. The mineral coating is also "Anti-glare" with a matte surface, which is particularly advantageous for the pianist, especially on stages with spotlights.
This is a charming Upright piano. It's ideal for pianists looking for a very fine German instrument with a proven reputation.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Tradition |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Mineral |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Bavarian Spruce - Germany |
| Frame : | Fonte |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Electronics | |
| Silent system option : | TwinTone Silent System for upright piano: CHF 3'420.- |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 116 cm |
| Length : | 149 cm |
| Depth : | 55 cm |
| Weights : | 248 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos












