Schimmel W114 Modern Glossy black
Item No. : 187290
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Eastern Europe |
Product variations
The specialist's opinion
The Schimmel W114 Modern offers friendly playing and a versatile musical response that can be adapted to all styles and genres.
It is the perfect Introduction into European piano craftsmanship.
A Schimmel "Dynamic soundbar" or "Dynamikstab" is attached to the Soundboard during manufacture. This ensures maximum sound dynamics as well as the richest timbres and long-lasting notes, even in the pianissimo range.
The Soundboard made of mountain spruce is of the highest quality, sourced exclusively from Bavarian and Bohemian forests. The selected wood is perfect, grown slowly and at high altitude.
Hammerheads are made from the highest quality Merino wool using a traditional fulling process in Germany. The result is a Wealth of tonal colors in different dynamic ranges.
Sturdy and durable construction ensures that this Piano will be a reliable and valued musical companion for a lifetime.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Wilhelm Modern |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Eastern Europe |
| Finishing : | Chrome |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Composite |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Bavarian Spruce - Germany |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Chrome (silver) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Electronics | |
| Silent system option : | TwinTone Silent System for upright piano: CHF 3'420.- |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 114 cm |
| Length : | 148 cm |
| Depth : | 55 cm |
| Weights : | 206 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos














