Schimmel C121 Royal Intarsie Flora Mahogany Glossy
Item No. : 187324
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss mahogany |
| Manufacture : | German |
Product variations
The specialist's opinion
Thanks to immense technical skill, miniature works of art are created on the Schimmel C121 Royal Intarsie Flora with a scalpel and the precision of a surgeon.
This work requires patience and also good judgment of proportions and color dynamics.
A Schimmel "Dynamic soundbar" or "Dynamikstab" is attached to the Soundboard during manufacture. This ensures maximum sound dynamics as well as the richest timbres and long-lasting notes, even in the pianissimo range.
The Soundboard made of mountain spruce is of the highest quality, sourced exclusively from Bavarian and Bohemian forests. The selected wood is perfect, grown slowly and at high altitude.
Hammerheads are made from the highest quality Merino wool using a traditional fulling process in Germany. The result is a Wealth of tonal colors in different dynamic ranges.
The white keys have a mineral coating, while the black keys are made of Ebony for a more sensitive touch. The mineral coating is also "Anti-glare" with a matte surface, which is particularly advantageous for the pianist.
An immediately seductive combination of high quality and magnificence.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Royal Intarsie Flora |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss mahogany |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Mineral |
| Black key coverings : | Composite |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Bavarian Spruce - Germany |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Feet : | Hand-crafted octagonal |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Silent, Soft Pedal |
| Electronics | |
| Silent system option : | TwinTone Silent System for upright piano: CHF 3'420.- |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 121 cm |
| Length : | 150 cm |
| Depth : | 59 cm |
| Weights : | 249 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos













