Yamaha Pianos Acoustic U1 SE Satin black 121 cm
Item No. : 189911
| Type : | Upright piano |
| Color : | Matte black satin |
| Manufacture : | Japanese |
Discount price:
11'327.–
Register your product on www.yamaha.com within 6 months of purchase and extend the warranty to 10 years.
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
The favorite piano for all pianists, the U1 instantly provides a sense of solidity and reliability.
The master stallion of upright pianos.
This beautiful piano is 100% made in Japan by master craftsmen. The U1 is known for its superb durability and thanks to recent advances in Yamaha's manufacturing processes, the current model enjoys exceptional stability while offering particularly precise feel and crisp tone. This piano benefits from the Soft-closeTM cylinder retarder system: A damper mechanism prevents the keyboard cylinder from falling suddenly and therefore eliminates any risk of injury or material damage. It also has a built-in lock below the keypad, which allows access to be locked when the cover is closed. The Yamaha U1 offers great playing pleasure for virtuosos and easy work for beginners.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | U |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Matte black satin |
| Manufacture : | Japanese |
| Finishing : | Satin |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Acrylic resin |
| Black key coverings : | Phenolic resin |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Solid spruce |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Simple |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 121 cm |
| Length : | 153 cm |
| Depth : | 65 cm |
| Weights : | 246 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos
















