Schimmel C121 Tradition Noblesse Glossy Black and Burr Walnut
Item No. : 193757
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished Black and Burr Walnut |
| Manufacture : | German |
Product variations
The specialist's opinion
The Schimmel C121 Tradition Noblesse is an immediately seductive combination of high quality and magnificence.
A horizontal line of Walnut Burr veneer has been inlaid on the bottom panel, giving the piano enormous charm and making your piano even more unique.
Thanks to age-old marquetry methods, the refined myrtle wood finish of the Schimmel C121 Tradition Marketerie perfectly combines classicism, modernity and craftsmanship. The majestic appearance of this Upright piano transforms musical creation into an experience for all the senses!
A Schimmel "Dynamic soundbar" or "Dynamikstab" is attached to the soundboard during manufacture. This ensures maximum sound dynamics as well as the richest timbres and long-lasting notes, even in the pianissimo range.
The Soundboard made of mountain spruce is of the highest quality, sourced exclusively from Bavarian and Bohemian forests. The selected wood is perfect, grown slowly and at high altitude.
Hammerheads are made from the highest quality Merino wool using a traditional fulling process in Germany. The result is a Wealth of tonal colors in different dynamic ranges.
The white keys have a mineral coating, while the black keys are made of Ebony for a more sensitive touch. The mineral coating is also "Anti-glare" with a matte surface, which is particularly advantageous for the pianist.
It's ideal for pianists looking for a beautiful German Upright piano of the finest quality and with a proven reputation.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Elegance Manhattan |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished Black and Burr Walnut |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Mineral |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Renner - Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Bavarian Spruce - Germany |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Electronics | |
| Silent system option : | TwinTone Silent System for upright piano: CHF 3'420.- |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 121 cm |
| Length : | 150 cm |
| Depth : | 59 cm |
| Weights : | 249 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos

















