Yamaha Pianos DISKLAVIER DYUS1 ENSPIRE ST PE Glossy black
Item No. : 181285
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Japanese |
Boullard Price:
21'944.–
Enregistrez votre produit sur www.yamaha.com dans les 6 mois suivant l'achat et étendez la garantie à 10 ans on the acoustic part and 5 years on the electronic part.
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
The YUS1 is synonymous with high performance and quality, for those who want the best.
It's ideal for both professional and amateur pianists.
This magnificent Piano is made 100% in Japan by master craftsmen.
The same materials are used for the Hammers and Strings as on Yamaha's legendary CFX concert grand piano.
The Tone is remarkable with round, lively, vibrant and natural tones.
This Piano benefits from the Soft-close fallboard systemTM : a shock-absorbing mechanism prevents the keyboard cylinder from dropping abruptly, thus ruling out any risk of injury or material damage.
It also has an integrated lock below the keyboard, which locks access when the lid is closed.
The YUS1 offers the musical power and quality of a Yamaha instrument to all those who demand the best possible.
---
All the benefits of the Disklavier system:
The Yamaha Disklavier is the indispensable tool for memorizing your work, or your children's first steps , which you'll be able to listen to again and again with excitement.
- Headphone jacks let you play silently with headphones
- USB TO HOST input lets you connect a computer or other digital device and record yourself in high quality without adding other interfaces,
- OUTPUT and OUT jacks let you output the signal to external amplification (Hi-fi system, Recorder, Powered speakers, etc.).
- OMNI IN jacks receive external sound sources.
- The LAN port lets you connect the Disklavier to the Internet.
Performances can be recorded:
You can record directly into the piano's memory.
Using the memory is more interesting when you want to listen to yourself directly. It allows you to work on a piece by listening to yourself and then repeating particular passages.
Guides & Reviews
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | YUS |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | Japanese |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Acrylic resin |
| Black key coverings : | Phenolic resin |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Mountain spruce |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System - Yamaha Japan |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Silent, Soft Pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system : | Yes |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 121 cm |
| Length : | 153 cm |
| Depth : | 61 cm |
| Weights : | 252 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos

















