Yamaha Pianos Disklavier DU1 ENSPIRE ST SAW American walnut satin finish 121cm
Item No. : 190198
| Type : | Upright piano |
| Color : | Walnut |
| Manufacture : | Japanese |
Discount price:
19'914.–
Enregistrez votre produit sur www.yamaha.com dans les 6 mois suivant l'achat et étendez la garantie à 10 ans on the acoustic part and 5 years on the electronic part.
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
The preferred piano for all pianists, the U1 instantly conveys a sense of solidity and reliability.
The master standard for Upright pianos.
This magnificent Piano is made 100% in Japan by master craftsmen.
The U1 is known for its superb durability, and thanks to recent advances in Yamaha's manufacturing processes, the current model boasts exceptional stability while offering a particularly precise touch and crisp tone.
This Piano benefits from the Soft-close fallboard systemTM : a shock-absorbing mechanism prevents the keyboard cylinder from dropping abruptly, thus ruling out any risk of injury or material damage.
It also has an integrated lock below the keyboard, which locks access when the lid is closed.
The Yamaha U1 offers great playing pleasure for virtuosos and easy work for beginners.
---
All the benefits of the Disklavier system:
The Yamaha Disklavier is the indispensable tool for memorizing your work, or your children's first steps , which you'll be able to listen to again and again with excitement.
- Headphone jacks let you play silently with headphones
- USB TO HOST input lets you connect a computer or other digital device and record yourself in high quality without adding other interfaces,
- OUTPUT and OUT jacks let you output the signal to external amplification (Hi-fi system, Recorder, Powered speakers, etc.).
- OMNI IN jacks receive external sound sources.
- The LAN port lets you connect the Disklavier to the Internet.
Performances can be recorded:
You can record directly into the piano's memory.
Using the memory is more interesting when you want to listen to yourself directly. It allows you to work on a piece by listening to yourself and then repeating particular passages.
Guides & Reviews
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | U |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Walnut |
| Manufacture : | Japanese |
| Finishing : | Satin |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Acrylic resin |
| Black key coverings : | Phenolic resin |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Solid spruce |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System - Yamaha Japan |
| Top cover : | opening in 2 parts with hinge |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Sweet, Silent |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system : | Yes |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 153 cm |
| Length : | 121 cm |
| Depth : | 61 cm |
| Weights : | 251 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos















