Bechstein Concert C8 Black high-gloss Silent system C.Bechstein Vario
Item No. : 191641
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German |
Product variations
The specialist's opinion
The Bechstein Concert C8 has a Dreamy touch and finely nuanced sound diffusion.
Clear, silvery highs, luminous, golden lows, optimized sound propagation, an even more lilting voice, taking the sound of this acoustic piano even further.
Every component is also a work of art.
Probably the best professional piano in the world.
From Liszt to Lutoslawski, from Brahms to Debussy, from Godowsky to Penderecki, from Leonard Bernstein to Cecil Taylor...
C.Bechstein has always been deeply honored to accompany great artists.
---
All the benefits of the C.Bechstein Vario Silent system:
The C.Bechstein Vario system lets you play with headphones whenever you want, day or night, with a real acoustic piano.
▸ Bluetooth MIDI enables connection to the C.Bechstein Vario app on Android, iOS and iPadOS.
▸ USB-C port lets you connect a computer or other digital devices.
▸ Audio outputs let you output the signal to external amplification (Hi-fi system, Recorder, powered speakers, etc.).
▸ Audio inputs / AUX IN receive external sound sources.
Performances can be recorded using the C.Bechstein Vario app for iOS and iPadOS
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Concert |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Polished-gloss black |
| Manufacture : | German |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Composite |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Made in Germany by C. Bechstein. Materials: walnut, covered with New Zealand wool felt, worked in Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Epicéa Val di Fiemme (Dolomites) - Italie |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | opening in 2 parts with hinge |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Lock : | Yes |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system : | C. Bechstein Vario Silencer System |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 132 cm |
| Length : | 154 cm |
| Depth : | 68 cm |
| Weights : | 262 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos























