Bechstein Concert C8 Macassar Chrome
Item No. : 209925
| Type : | Upright piano |
| Color : | Macassar |
| Manufacture : | Germany |
Product variations
The specialist's opinion
The Bechstein Concert 8 piano has a Dreamy touch and finely dynamic sound diffusion.
Clear, silvery highs, luminous, golden lows, optimized sound propagation and an even more Singing, far-reaching Tone.
Every component is also a work of art. Probably the best professional piano in the world.
From Liszt to Lutoslawski, from Brahms to Debussy, from Godowsky to Penderecki, or from Leonard Bernstein to Cecil Taylor... C.Bechstein has always been deeply honored to accompany great artists.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Concert |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Macassar |
| Manufacture : | Germany |
| Finishing : | Chrome |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Composite |
| Black key coverings : | Ebony |
| Hammer head : | Made in Germany by C. Bechstein. Materials: walnut, covered with New Zealand wool felt, worked in Germany |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Epicéa Val di Fiemme (Dolomites) - Italie |
| Frame : | Fonte |
| Top cover : | opening in 2 parts with hinge |
| Charnière : | Chrome (silver) |
| Lock : | Yes |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Casters : | Double |
| Electronics | |
| Silent system option : | C. Bechstein Vario Silencer System for upright piano: CHF 2'800.- |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 132 cm |
| Length : | 154 cm |
| Depth : | 68 cm |
| Weights : | 262 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos





















