Yamaha Pianos Silent B3 SC3 PWH Silent Polished White 121 cm
Item No. : 197706
| Type : | Upright piano |
| Color : | Blanc poli-brillant |
| Manufacture : | Indonesian |
Boullard Price:
8'540.–
Enregistrez votre produit sur www.yamaha.com dans les 6 mois suivant l'achat et étendez la garantie à 10 ans on the acoustic part and 5 years on the electronic part.
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
A new entry-level Upright piano, the new benchmark in its class for power and musicality.
The B3 features a solid spruce soundboard from North America, made in Japan, for a richly harmonic sound with generous proportions.
The traditional, distinguished look of this piano blends perfectly with any interior style.
The Yamaha B3 is the largest Upright piano in the B Series. The ideal choice for any player seeking power with a resonant budget.
⁃⁃⁃⁃⁃⁃
All the benefits of the Silent SC3 system:
The Silent system lets you play with headphones whenever you want, day or night, with a real acoustic piano.
▸ 12 different sounds: Choose your favorite sound according to the style of music you want to play and prepare to be inspired. The Silent SC3 features 12 different instrument sounds (concert piano, jazz piano,...) but also sounds from different Keyboards like harpsichord, church organ, celesta or even electric pianos like Hammond organ, DX ..
▸ 20 different Rhythms: Select the desired accompaniment pattern and enjoy playing along with your personalized accompaniment band... Jazz, Waltz, Rock, Bossa nova..
▸ Metronome: Plug in your headphones and you can practice your scales with the Built-in metronome. It's an essential accessory for musical practice.
---
▸ Bluetooth Audio lets you input sound from audio data saved on a Bluetooth device such as a smartphone, tablet or computer, to this instrument.
▸ Bluetooth MIDI enables wireless connection between your piano and the SmartPianist app on a smartphone, tablet or computer.
▸ USB TO HOST input lets you connect a computer or other digital device and record yourself in high quality without adding other interfaces.
▸ The AUX IN input receives external sound sources.
---
So you can record yourself, play yourself back and create an accompaniment:
▸ Or you can record directly into the piano's memory.
Using the memory is more interesting when you want to listen to yourself directly.
It allows you to work on a piece by listening to yourself and then repeating particular passages.
▸ Either on USB media, in which case the stored data will be in WAV format readable by all digital devices.
Once the tracks have been saved in WAV format, they can be written directly to CDs or portable players.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | B |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Blanc poli-brillant |
| Manufacture : | Indonesian |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Acrylic resin |
| Black key coverings : | Phenolic resin |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Solid spruce North America |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Feet : | Rectangular |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Silent, Soft Pedal |
| Casters : | Simple |
| Electronics | |
| Silent system : | Silent SC3 |
| Accessories | |
| Helmet provided : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 121 cm |
| Length : | 152 cm |
| Depth : | 62 cm |
| Weights : | 241 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos















