Yamaha Pianos Acoustic B10 PE Black gloss 110 cm
Item No. : 214870
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Chine |
Boullard Price:
4'046.–(2 years on electronics)
*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha B10 is the ideal starter piano!
It's Yamaha's smallest, most compact piano, perfect for small indoor rooms.
The B10 PE Polished Black 110 cm is a new Upright piano model from Yamaha. A new-generation entry-level instrument in the B Series, distinguished by its power and musicality.
With a newly designed Spruce soundboard, the tone is rich. The 5 Ribs at the back offer great stability and durability to the instrument.
This piano also features a damper pedal to reduce the piano's Sound volume, thanks to a Felt strip that slips between the Hammers and Strings.
The Yamaha B10 is the first upright piano in the B Series. The ideal choice for any player looking for power with a resonant budget.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | B |
| Type : | Upright piano |
| Color : | Black |
| Manufacture : | Chine |
| Finishing : | Poli-brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| White key coverings : | Acrylic resin |
| Black key coverings : | Phenolic resin |
| Hammer head : | New felt treatment process developed for CFX for clear, pure sound and underlayment |
| Harmonic structure | |
| Soundboard : | Spruce, enhanced durability and stability for rich sound |
| Frame : | Cast Iron V-Pro System - Yamaha Japan |
| Top cover : | Monobloc |
| Charnière : | Brass (gold) |
| Number of pedals : | 3 |
| Pedals type : | Strong Pedal / Sustain Pedal, Mute, Soft Pedal |
| Cylinder retarder : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 110 cm |
| Length : | 150 cm |
| Depth : | 55 cm |
| Weights : | 200 kg |

Our specialists at your service
Acoustic Pianos












