Ketron SD-9 Live Station
Item No. : 176025
| Color : | Black |
| Number of keys : | 76 |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
The specialist's opinion
A warm sound, a touch screen, extraordinary orchestral sounds, an accompaniment or solo keyboard with magnificent sounds
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 76 |
| Mode : | Split (split point, volume balance adjustable), Whole |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
| Front Panel | |
| Controllers : | Pitch bend/Modulation lever |
| Display screen | |
| Screen type : | TFT Color LCD |
| Screen size : | 9.0 inch (800 x 480 dots) |
| Type d'interface : | Buttons |
| Lyrics Display function : | Yes |
| Text Viewer function : | Yes |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | 256 notes |
| Effects | |
| Duo : | Yes |
| DSP : | Yes |
| Harmony : | yes |
| Connectors | |
| Headphone output : | 1 stereo jack output 6.3 |
| To Pedal : | Yes |
| Noon : | IN OUT THRU |
| USB to device : | Yes (x3) |
| USB to host : | Yes |
| Power supply | |
| Auto Power Off : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 108.5 cm |
| Width : | 40 cm |
| Height : | 14.5 cm |
| Weights : | 16 kg |

Our specialists at your service
Keyboards




