Yamaha Clavinova CSP-255 White
Item No. : 202014
| Color : | White |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Boullard Price:
2'370.–Warranty : 5 years
Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha Clavinova CSP-255 White is a high-end digital piano offering exceptional sound quality.
It is equipped with Smart Pianist technology that allows you to play and control the sound of the piano from a smartphone or tablet.
You will be able to enjoy more than 1000 preprogrammed tones, styles and songs. The CSP-255 also comes with advanced features, such as reverb and volume control, for a more immersive music experience. The keyboard is designed to provide a natural and realistic playing feel.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CSP-200 |
| Finishing | |
| Color : | White |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | GrandTouch-S |
| Exhaust : | Yes |
| Sensitive control : | Hard2 / Hard1 / Medium / Soft1 / Soft2 / Fixed |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Pedal functions : | Sustain, Sostenuto, Soft, Glide, Song Play/Pause, Style Start/Stop, Volume, etc. |
| Display screen | |
| Screen type : | Depends on the connected device |
| Screen size : | Depends on the connected device |
| Type d'interface : | depends on the connected device |
| Screen color : | Depends on the connected device |
| Score Display function : | Yes |
| Lyrics Display function : | Yes |
| Text Viewer function : | Yes |
| Configuration | |
| Cover : | Sliding |
| Music stand : | Yes |
| Music Clips : | Yes |
| Les sonorités | |
| Sampling : | Yamaha CFX, Bösendorfer Imperial |
| Binaural sampling : | Yes (CFX Grand and Bösendorfer voices only) |
| Polyphony : | 256 notes |
| Number of tones : | 772 Voices + 47 Drum/SFX Kits |
| Accompaniment style | |
| Nombre de preset (style) : | 495 |
| The recording | |
| Number of projects : | 403 |
| Fonctionnalités | |
| Guide Lamp : | Yes |
| Piano Room : | Yes |
| Tempo Range : | 5 – 500, Tap Tempo |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Tunings : | 414.8 - 440.0 - 466.8 Hz (approx. 0.2 Hz increments) |
| Scale Type : | 9 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1412 mm |
| Width : | 465 mm |
| Height : | 1041 mm |
| Weights : | 58 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers






