Yamaha Clavinova CSP-295 Lacquered White
Item No. : 202020
| Color : | White |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Boullard Price:
5'660.–Warranty : 5 years
Product variations
The specialist's opinion
THE EXCELLENCE OF THE CSP-295 SERIES White lacquer The Clavinova CSP-200 series digital pianos make it easy for even beginners to play their favorite songs.
They are equipped with a unique light guide, which allows you to see and anticipate the notes to be played, and a Smart Pianist application that allows you to enjoy the instrument with your tablet or smartphone.
With exceptional pianistic sensations and sound quality as for a grand piano, they offer incomparable playing pleasure.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CSP-200 |
| Finishing | |
| Color : | White |
| Finishing : | Brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | GrandTouch ™ with synthetic ebony and ivory coating (white natural wood keys) |
| Linear graduation : | Yes |
| Counterweight : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| GP Response Damper Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| Screen type : | Depends on the connected device |
| Screen size : | Depends on the connected device |
| Type d'interface : | depends on the connected device |
| Score Display function : | Yes |
| System languages : | English |
| Configuration | |
| Cover : | Toggle |
| Music stand : | Yes |
| Music Clips : | Yes |
| Les sonorités | |
| Sampling : | Yamaha CFX, Bösendorfer Imperial |
| Binaural sampling : | CFX et Bösendorfer Imperial |
| Polyphony : | 256 notes |
| Number of tones : | 872 Voices + 47 Drum / SFX Kits |
| Compatibilities : | (for song playback) XG, GS, GM, GM2 |
| VRM (Virtual Resonance Modeling) : | Yes |
| Effects | |
| Vocal Harmony : | 44 preset |
| Fonctionnalités | |
| Lesson/Guide : | Correct Key, Any Key, Your Tempo* |
| Guide Lamp : | Stream Lights (4 steps) |
| Tempo Range : | 5 – 500, Tap Tempo |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Tunings : | 414.8 - 440.0 - 466.8 Hz (approx. 0.2 Hz increments) |
| Scale Type : | 9 |
| Audio to Score : | Yes |
| Registration Memory : | Yes |
| Connectors | |
| Aux In : | Mini stereo |
| To Out : | L/L+R ou R |
| Headphone output : | Yes |
| Microphone input : | Input Volume, Mic/Line in |
| Noon : | IN OUT THRU |
| USB to device : | Yes |
| DC IN : | AC Inlet |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | (50 W + 50 W+ 40 W) × 2 |
| Speakers : | (16 cm + 8 cm + 2.5 cm (dome) with Bidirectional Horn) × 2, Spruce Cone Speaker |
| Power supply | |
| Consumption : | 75 W |
| Auto Power Off : | Yes |
| AC adapter included : | NO |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1437 mm |
| Width : | 484 mm |
| Height : | 1127 mm |
| Weights : | 103 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers






