Kawai ES-920 Matt White
Item No. : 189312
| Color : | White |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
Product variations
The specialist's opinion
The Kawai ES-920 is a digital piano that has a wooden keyboard, an exceptional touch, as well as the tones of the best grand pianos.
Whether for home, for the stage it will satisfy you.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | White |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | RHIII |
| Exhaust : | Yes |
| Sensitive control : | Yes (Soft, Medium, Hard, Fixed) |
| Counterweight : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
| Half Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| Screen type : | OLED 128 x 64 pixels |
| Type d'interface : | Buttons |
| System languages : | English, Japanese |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Sampling : | Harmonic Imaging™ XL, Echantillonnage 88 touches |
| Polyphony : | 256 notes |
| Number of tones : | 38 dont Pianos à queue: Shigeru Kawai EX, Kawai EX, SK-5 (PIANO : 10 sons, E.PIANO : 6 sons, ORGAN : 5 sons, HARPSI/MALLETS : 4 sons, STRINGS/CHOIR : 8 sons, BASS : 5 sons) |
| Key-off Samples : | Yes |
| Effects | |
| Reverb : | Room, Lounge, Small Hall, Concert Hall, Live Hall, Cathedral |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| Fonctionnalités | |
| Rhythm Patterns : | 10 adjustable rhythms, Tempo and Volume - 100 accompaniments / arrangements with chord recognition |
| Metronome : | Yes |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| USB Audio | |
| Recorder Playback : | Memory on USB stick: MP3 / WAV recording and playback, AB Loop; Internal memory: 10 MIDI Songs, 2 Tracks - max. 90,000 Notes |
| Connectors | |
| Aux In : | Mini stereo |
| To Out : | L/L+R ou R |
| Headphone output : | 2 stereo mini jack outputs |
| Noon : | IN OUT THRU |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| DC IN : | 12 V |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | 2 x 20 W |
| Power supply | |
| Consumption : | 18 W |
| Auto Power Off : | Yes |
| AC adapter included : | YES |
| Adaptor : | PS-154 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 134 cm |
| Width : | 37.5 cm |
| Height : | 14.5 cm |
| Weights : | 17 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers













