Kawai ES-60 Black
Item No. : 208718
| Color : | Black |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
The specialist's opinion
The ES60 is the latest addition to Kawai's ES Series, offering budding pianists a portable instrument with exceptional value for money.
For beginners at the start of their musical journey This all-new model incorporates Kawai's iconic action and tone technologies, recreating the feel and sound of an acoustic grand piano in an ultra-portable instrument. The newly developed Responsive Hammer Lite (RHL) action features fully graduated keys that promote the development of hand strength and technique. It also features the advanced hammer sensing and key dampening technologies of models CN201 and CN301, guaranteeing excellent playability and control, as well as a low level of mechanical noise so as not to disturb those around you.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | max. 192 notes (depending on the selected sounds) |
| Effects | |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| Connectors | |
| Headphone output : | Yes |
| USB to device : | Yes |
| Power supply | |
| AC adapter included : | YES |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 129.5 cm |
| Width : | 26 cm |
| Height : | 15 cm |
| Weights : | 11 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers













