Kawai ES-120 white
Item No. : 198110
| Color : | White |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
Product variations
The specialist's opinion
The Kawai ES-120 is the latest portable digital pianos in the ES series.
This brand new model features: improved mechanics, a new selection of piano tones, Bluetooth connectivity compatible with the latest Kawai applications and a new elegant and refined design.
The Kawai ES120 offers the authenticity of a Kawai digital piano all in one attractive, compact instrument with exceptional portability.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | White |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | max. 192 notes (depending on the selected sounds) |
| Effects | |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| Fonctionnalités | |
| Bluetooth : | Audio / MIDI |
| Connectors | |
| Headphone output : | 1 stereo jack output 6.3 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 130.5cm |
| Width : | 28cm |
| Height : | 15cm |
| Weights : | 12kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers















