Roland FP-E50
Item No. : 199180
| Color : | Black |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
The specialist's opinion
The FP-E50 gives you a premium digital piano experience, and much more.
This fun portable instrument is packed with Roland's best technology, providing a solid platform for learning, playing and composing.
Develop and use authentic piano techniques with the SuperNATURAL Piano tone generator and 88-note weighted keyboard. Explore synthesizer sounds, orchestral sounds and more with the ZEN-Core advanced tone generator, assisted by automatic accompaniment that lets you control an entire orchestra. Connect a microphone and sing along using vocal effects and harmonies in real time. Take it to the next level with Bluetooth® audio / MIDI, built-in recorder, connection to a computer and plenty of additional content available on Roland Cloud.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | PHA-4 Standard Keyboard: with Escapement and Ivory Feel (88 keys) |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | 256 notes |
| Effects | |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1300 mm |
| Width : | 322 mm |
| Height : | 174 mm |
| Weights : | 17.1 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers























