Roland FP-90X Digital Piano White
Item No. : 190295
| Color : | White |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
Product variations
The specialist's opinion
The Roland FP-90X is the latest version of the Bestseller, a digital piano with a great sound, an attractive keyboard and flawless handling.
88 touches, mechanical PHA-50.
Guides & Reviews
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | White |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | PHA-50 Keyboard: Wood and Plastic Hybrid Structure, with Escapement and Ebony/Ivory Feel (88 keys) |
| Exhaust : | Yes |
| Sensitive control : | Hard 2 / Hard 1 / Medium / Easy 1 / Easy 2 / Fixed |
| Counterweight : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
| Half Pedal : | Yes |
| Pedal functions : | Strong (with half-pedal effect) / tonal / soft |
| Display screen | |
| Screen type : | Graphic LCD 132 x 32 |
| Type d'interface : | Buttons |
| System languages : | English, Japanese |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Sampling : | ZEN-Core, SuperNatural Piano, SuperNatural E.Piano |
| Polyphony : | Piano: Limitless (solo playing using ‘Piano’ category tones) Other: 384 |
| Number of tones : | 355 sons incl Sets de batterie, compatible GM2 |
| Effects | |
| Reverb : | Yes |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| Fonctionnalités | |
| Metronome : | Yes |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Connectors | |
| Aux In : | Mini stereo |
| To Out : | L/L+R ou R |
| Headphone output : | 2 stereo mini jack outputs |
| Microphone input : | Input Volume, Mic/Line in |
| Noon : | IN OUT THRU |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| DC IN : | 16 V |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | 25 W x 2 - 5 W x 2 |
| Speakers : | (16 cm + 8 cm) x 2 |
| Power supply | |
| Consumption : | 18 W |
| Auto Power Off : | Yes |
| AC adapter included : | YES |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 134 cm |
| Width : | 41.8 cm |
| Height : | 13.6 cm |
| Weights : | 23.6 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers



























