Roland RP701 CB Black
Item No. : 190323
| Color : | Black |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Product variations
The specialist's opinion
The Roland RP-701 is a piano for the whole family, beginner children, and recovering adults.
A small digital piano for studying in an apartment, equipped with a Supernatural piano tone and a PHA4 keyboard, will allow you to practice in peace.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | PHA-4 Standard Keyboard: with Escapement and Ivory Feel (88 keys) |
| Exhaust : | Yes |
| Sensitive control : | Hard 2 / Hard 1 / Medium / Easy 1 / Easy 2 / Fixed |
| Counterweight : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Half Pedal : | Yes |
| Configuration | |
| Cover : | Sliding |
| Music stand : | Yes |
| Music Clips : | Yes |
| Fonctionnalités | |
| Bluetooth : | Audio / MIDI |
| Metronome : | Yes |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Tunings : | 415.3–466.2 Hz (adjustable in increments of 0.1 Hz) |
| Connectors | |
| Aux In : | Mini stereo |
| To Out : | L/L+R ou R |
| Headphone output : | 2 stereo mini jack outputs |
| Noon : | IN OUT THRU |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| DC IN : | 12 V |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | 12 cm x 2 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 136.6 cm |
| Width : | 46.3 cm |
| Height : | 101.2 cm |
| Weights : | 46 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers























