Yamaha Clavinova CVP-905 Noir Mat
Item No. : 200483
| Color : | Black |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Boullard Price:
5'180.–Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha CVP-905 series digital pianos have the expressiveness and feel of a grand piano while providing the ability to play with the sounds of a variety of musical instruments.
Play along with the backing bands provided by the Styles, sing along with your performance, or simply enjoy the sheer freedom of the piano - the CVP-900 Series lets you do it all.
-Yamaha CFX and Bösendorfer Imperial Piano Samples, Yamaha CFX and Bösendorfer Binaural Sampling. -VRM (virtual resonance modeling) -Large expression modeling -GrandTouch ™ keyboard with counterweight and 88 linear weight hammers -GrandTouch ™ pedantry -525 accompaniment styles -1,315 sounds, + 49 drum kits / SFX + 480 XG sounds -413 songs - (45W + 20W) x 2 amplifiers - (16cm + 8cm + 2.5cm) x 2 speakers -Multitrack MIDI recording (SMF 0 format) -USB audio recording with WAV, WAV playback / MP3 - TFT color touchscreen, 9 inches, 800 x 480 dots - Smart Pianist App / Rec'n'Share App - Integrated Bluetooth® audio.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Configuration | |
| Cover : | Toggle |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1420 mm |
| Width : | 592 mm |
| Height : | 868 mm |
| Weights : | 82 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers





