Yamaha Clavinova CVP-909 Laquée Noir
Item No. : 200484
| Color : | Polished Ebony |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Boullard Price:
9'450.–Warranty : 5 years
Product variations
The specialist's opinion
The Yamaha cvp-909 is a digital piano with exceptional pianistic expression capabilities, the flagship CVP-909 features a host of the best tones and accompaniments that the CVP series can offer.
-Yamaha CFX and Bösendorfer Imperial tones, CFX and Bösendorfer Imperial binaural sampling -VRM (Virtual Resonance Modeling) technology -Grand Expression Modeling technology -GrandTouch ™ keyboard with 88-note linear scale -GrandTouch ™ crankset with GP Response Damper -675 Styles -1,605 Tones + 58 Drum / SFX Kits + 480 XG Tones -413 pieces -Amplification 2 x (40 W + 30 W + 20 W) + 80 W -Large Acoustic Imaging technology -Speakers 2 x (16 cm + 5 cm + 2.5 cm (dome)) + 20 cm, speaker membranes in Spruce, Twisted Flare Port, --Twisted Flare Port system - MIDI Multitrack Recording (SMF Format 0) - USB Audio Recording (Play / Record: WAV, MP3 ) - TFT color LCD screen (touch screen), 9.0 inches 800 x 480 dots - Smart Pianist / Rec'n'Share applications compatible - Built-in audio Bluetooth®.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Polished Ebony |
| Finishing : | Brillant |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | GrandTouch ™ with synthetic ebony and ivory coating (white natural wood keys) |
| Exhaust : | Yes |
| Sensitive control : | Hard2 / Hard1 / Medium / Soft1 / Soft2 / Fixed |
| Linear graduation : | Yes |
| Counterweight : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Half Pedal : | Yes |
| Pedal functions : | Progressive Damper Action Pedal (Damper pedal: capable of continuous detection, Soft pedal: capable of continuous detection/function assignable, Sostenuto pedal: function assignable) |
| GP Response Damper Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| Screen size : | 800 x 480 dots (9 inch) | Sub Display: 589 x 48 dots |
| LCD Brightness : | Yes |
| Type d'interface : | Tactile |
| Score Display function : | Yes |
| Lyrics Display function : | Yes |
| Text Viewer function : | Yes |
| System languages : | English |
| Configuration | |
| Cover : | Toggle |
| Music stand : | Yes |
| Music Clips : | Yes |
| Les sonorités | |
| Sampling : | AWM Stereo Sampling |
| Binaural sampling : | Yes (CFX Grand and Bösendorfer voices only) |
| Polyphony : | 256 notes |
| Number of tones : | 1,605 Voices + 58 Drum/SFX Kits + 480 XG Voices |
| Types of tones : | 17 VRM Voices, 36 Super Articulation2 Voices, 301 Super Articulation Voices |
| Compatibilities : | GM XG Lite |
| Key-off Samples : | Yes |
| Smooth Release : | Yes |
| VRM (Virtual Resonance Modeling) : | Yes |
| Grand Expression Modeling : | Yes |
| Effects | |
| Reverb : | 65 Preset + 30 User |
| Chorus : | 107 Preset + 30 User |
| Master Compressor : | 5 Preset + 30 User |
| Master EQ : | 5 Preset + 30 User |
| Part EQ : | 27 Parts |
| Intelligent Acoustic Control (IAC) : | Yes |
| Stereophonic Optimizer : | Yes |
| Insertion Effect : | 358 Preset + 30 User |
| Variation Effect : | 358 Preset + 30 User |
| Vocal Harmony : | 54 Preset + 60 User |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| Accompaniment style | |
| Nombre de preset (style) : | 675 |
| Fingering : | Single Finger, Fingered, Fingered On Bass, Multi Finger, AI Fingered, Full Keyboard, AI Full Keyboard |
| Style Control : | INTRO x 3, MAIN VARIATION x 4, FILL x 4, BREAK, ENDING x 3 |
| Fonctionnalités | |
| Lesson/Guide : | Correct Key, Any Key, Your Tempo* |
| Guide Lamp : | Yes |
| Piano Room : | Yes |
| Bluetooth : | Audio / MIDI |
| Metronome : | Yes (5 to 500 beats) |
| Tempo Range : | 5 – 500, Tap Tempo |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Tunings : | 414.8 - 440.0 - 466.8 Hz (approx. 0.2 Hz increments) |
| Octave Button : | Yes |
| Registration Memory : | Yes |
| USB Audio | |
| Time Stretch : | Yes |
| Pitch Shift : | Yes |
| Vocal Cancel : | Melody Suppressor |
| Connectors | |
| Headphone output : | Yes |
| Microphone input : | Input Volume, Mic/Line in |
| Noon : | IN OUT THRU |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| DC IN : | AC Inlet |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | (40 W+30W+20W) x 2 + 80W |
| Speakers : | (16 cm + 5 cm +2.5 (dome)) x 2 + 20 cm, Spruce Cone Speaker, Twisted Flare Port |
| Acoustic Optimizer : | Yes |
| Power supply | |
| Auto Power Off : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1.429 mm |
| Width : | 612 mm |
| Height : | 872 mm |
| Weights : | 85 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers





