Yamaha CP88
Item No. : 181090
| Color : | Black |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
The specialist's opinion
Drawing on a know-how of more than a century of artisanal pianos and nearly half a century of innovation in synthesizers, the CP73 and CP88 stage pianos offer an acoustic and electric piano sound authentic, realistic piano feel and an intuitive user interface.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | NW-GH3 ebony and synthetic ivory keys |
| Exhaust : | Yes |
| Sensitive control : | Yes (Soft, Medium, Hard, Fixed) |
| Linear graduation : | Yes |
| Counterweight : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
| GP Response Damper Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| Screen type : | LCD 128 x 64 |
| Type d'interface : | Buttons |
| System languages : | English, Japanese |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Sampling : | AWM2 |
| Polyphony : | 128 notes |
| Types of tones : | Clean, Twin, Tweed, AC30. Shop. Organ amp model + Cabinet, Valve Reactor technology - Tube 12AX7 |
| Effects | |
| Insertion Effect : | Piano: 2 systems (1: Damper Resonance / 2: Compressor, Distortion, Drive, Chorus), E. Piano: 3 systems (1: Drive / 2: Auto Pan, Tremolo, Ring Modulator, Touch Wah, Pedal Wah, Compressor / 3: Chorus1, Chorus2, Flanger, Phaser1, Phaser2, Phaser3), Sub: 1 system (Chorus/Flanger, Rotary Speaker, Tremolo, Distortion) |
| Dual / Layers : | Yes |
| Split : | Yes |
| The recording | |
| Recording Function : | Yes |
| Compatible Data Format Playback : | Standard MIDI Files (Format 0, 1) Audio File (WAV: 44.1 kHz, 16-bit linear format, MP3: 44.1 kHz, 64 kbps - 320 kbps, requires USB Flash Memory) |
| Compatible Data Format Recording : | Standard MIDI Files (Format 0, 3 parts, Approx. 70,000 notes memory) Audio File (WAV: 44.1 kHz, 16-bit linear format, requires USB Flash Memory) |
| Fonctionnalités | |
| Piano Room : | Yes |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Tunings : | 415.3–466.2 Hz (adjustable in increments of 0.1 Hz) |
| Connectors | |
| Aux In : | L / Mono socket, R / Mono socket (6.3 mm. Asymmetrical) |
| To Out : | L / R sockets (balanced XLR) L / Mono socket, R Mono (6.3 mm unbalanced) |
| Headphone output : | 1 stereo jack output 6.3 |
| Microphone input : | Input Volume, Mic/Line in |
| Noon : | IN OUT THRU |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| DC IN : | AC Inlet |
| Power supply | |
| Consumption : | 20 W |
| Auto Power Off : | Yes |
| AC adapter included : | NO |
| Adaptor : | AC Inlet |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1412 mm |
| Width : | 367 mm |
| Height : | 14.0 mm |
| Weights : | 18.6 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers






