Clavia Nord Grand 2 88 keys
Item No. : 203591
| Color : | Rouge |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
The specialist's opinion
The Nord Grand 2 features Kawai's latest generation high-end Hammer Action keyboard.
Combining the responsive feel of an acoustic grand piano with our world-renowned sound libraries and a tactile user interface, the sleek and streamlined Nord Grand 2 delivers a truly unique experience.
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Rouge |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 1, Sustain |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | 120 notes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 1286 mm |
| Width : | 396 mm |
| Height : | 174 mm |
| Weights : | 21.30 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers










