Allen & Heath ZED-12FX
Item No. : 152188
| Number of channels : | 12 |
Boullard Price:
657.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Allen & Heath mixers from the ZED-FX series are compact and high-quality consoles.
Their integrated effects and good sound reproduction make them professional mixers.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of channels : | 12 |
| Microphone inputs : | 10 |
| Mono / line inputs : | 6 |
| Stereo inputs : | 3 |
| Auxiliaries : | 3 |
| Phantom power : | yes |
| Effects : | Multi-effects / FX section: 16 presets (reverbs, delays, chorus and flanger) with selection buttons. - Tap button to adjust the speed or the delay tempo on the first 5 effects. Combined with the selection knobs, it allows you to adjust the parameter associated with the selected effect. - External effects return (ST4 In) added on the same strip. |
| Else : | - 2 additional stereo line inputs (Return + 2Trak) on RCA with adjustable level and assignment to stereo channels 7/8 (Return), 9/10 (2Trak) or L / R bus - 1 internal stereo USB return assignable to channel 11/12 or L / R bus - 1 additional stereo line input (ST In 4) (6.35mm jack) for external effects return on the FX channel |
| Interface audio : | USB 1.1 compatible USB2.0 port: stereo send to external PC = L / R bus (pre or post) or Aux1 / 2 or Aux 3 / FX. Stereo return = to L / R or to stereo channel 11/12. - 16-bit 32-48kHz A / D and D / A converters. |
| Headphone output : | 1 |
| General release : | XLR et Jack |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 38.4 cm |
| Width : | 46.5 cm |
| Height : | 9.5 cm |
| Weights : | 6.5 kg |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Mixers







